Panasonic TOUGHBOOK FZ-55: Nadstandardní odolnost, modularita a konektivita

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 recenze

Notebooky Panasonic TOUGHBOOK mají dlouhou tradici, vlastě se dá říct, že byly průkopníky ve vysoké odolnosti a robustnosti. Dodnes mají na tomto poli jen malou konkurenci. Vedle vysoké odolnosti je zde i tradiční modularita a s ní spojená variabilní nabídka rozhraní, která už dnes v běžném notebooku často ani nejsou, ale pracovníci, pro které je tento notebook určen, je mohou potřebovat. Snaha o praktickou všestrannost je zde na prvním místě.

Základní parametry

V útrobách robustního těla se ukrývá celkem běžný korporátní notebook. V základu je osazen procesorem Intel Core i5 1345U, který nabízí 8 základních úspornějších jader, k tomu dvě výkonová jádra s podporou HT, celkem tedy 12 výpočetních vláken. Základní jádra umí pracovat na maximální frekvenci 3,5 GHz, výkonová potom až na 4.7 GHz.

Panasonic nabízí i výkonnější procesor Intel Core i7 1370P, který má rovněž 8 úspornějších jader (3,9 GHz), ale 6 výkonových jader (5.2 GHz) s HT, celkem tedy 14 výpočetních vláken. Slabší procesor má základní TDP 15 W (max. 55 W), bude tedy úspornější vůči baterii, výkonnější procesor má základní TDP 28 W a může se zvednout až na 64 W, při náročnějších výpočtech bude znatelně rychlejší. Obě varianty procesorů mají implementovánu technologii Intel vPro Enterprise, která slouží pro vzdálenou správu notebooku z IT oddělení firmy či jiné organizace.

Operační paměti RAM, standardu DDR4, je v notebooku minimálně 16 GB, osazena je prostřednictvím jediného SODIMM, který je uživatelsky vyměnitelný, stačí povolit jediný šroubek s křížovou hlavou. Hned vedle je další volný slot, přidáním dalšího 16 GB SODIMM lze tak snadno rozšířit na 32 GB. Maximální přípustná kapacita notebooku je 64 GB RAM, tedy osazením 2x 32 GB.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 1

Data jsou ukládána na SSD NVMe se základní kapacitou 512 GB. Panasonic CZ uvádí maximálně 2 TB, US 3 TB, ale mělo by jít osadit i více, běžně jsou dnes dostupné 4 TB SSD standardu M.2 2280. Výměna SSD je velmi snadná, dokonce může být snadnější než přidání RAM, a pokud by někomu bylo jedno SSD málo, jde přidat i další, ale k těmto záležitostem se ještě dostaneme dále v recenzi.

14“ displej může mít v základním provedení rozlišení 1366 x 768 px (HD) s levnější technologií TFT. Vrcholem nabídky je potom 1920 x 1080 px (FHD) IPS panel se svítivostí 1000 nit (vhodné hlavně pro práci venku) a dotykovým povrchem, který reaguje jak na ruce, tak na přibalené pero (stylus). Pero je uloženo na pravém boku notebooku, kde jej lze i přivázat přibalenou šňůrkou.

Obraz je v základu ovládán grafickým jádrem integrovaným v procesoru. Součástí obou dostupných varianty procesorů (viz výše) je stejné grafické jádro Intel Iris Xe, ovšem ve slabší variantě má 80 výpočetních jednotek a v silnější variantě 96. Rozdíl je také v maximálním dostupném taktu 1.25 respektive 1.5 GHz, ale to jsou už detaily. Zajímavější je, že do notebooku lze přidat i dedikované grafické jádro, ale k tomu se opět dostaneme dále v recenzi.

Základní komunikační rozhraní jsou na pravém boku notebooku (headset jack, Micro SDXC, USB-A 3.2, Thunderbolt 4 / USB-C a 1 Gbps RJ-45 LAN konektor) a v prvém zadním rohu (další USB-A 3.2 a HDMI). Další rozhraní jsou volitelná, opět viz dále v recenzi.

Mezi základní výbavu patří i bezdrátový modul Intel Wi-Fi6E AX211 (až 2.4 Gbps), jehož součástí je i Bluetooth ve verzi 5.3. Mezi volitelné bezdrátové technologie patří 4G LTE s podporou eSIM i Dual SIM. Přidat lze i navigační modul s podporou GPS, GLONASS, Beidou a Galileo.

Volitelná je i webkamera, včetně IR. K jejím přednostem patří mechanická posuvná krytka, která chrání nejen před prachem, ale je i jasnou zárukou toho, že bude snímat obraz, jen pokud je to žádoucí ze strany uživatele.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 9

Odolnost konstrukce

Většina těla notebooku je vyrobena z lehkých kovů, na vnější straně víka s displejem je slitina hořčíku, na spodku základny jsou patrné krytky z lisovaného hliníku. Celá základna notebooku včetně transportního madla je nabarvena na černo, s hrubým povrchem. Na první pohled vypadají části plastově, nicméně i tyto části se při bližším zkoumání jeví být z lehkého kovu. Fyzická odolnost těla FZ-55 je hlavní předností tohoto notebooku, a je to vidět na první pohled.

Podle normy IP53 je notebook chráněn před prachem a stříkající vodou, zvládne pracovat v dešti. Dále byl testován dle normy MIL-STD810H což znamená, že vydrží nárazy a pády z výšky až 90 cm a funguje při teplotách od -29 °C do +60 °C.

Odolnost před prachem zajišťuje i to, že veškerá fyzická komunikační rozhraní jsou schovaná pod výklopným krytem, který lze v případě poškození snadno vyměnit, stačí povolit a znovu utáhnout 2 až tři šroubky.

Výrobce myslí na to, aby šlo snadno vyměnit co nejvíce částí notebooku, které se mohou poškodit. Vyměnit lze například i madlo notebooku. Všude jsou vidět snadno přístupné šrouby pro servis, což je další velká výhoda oproti většině běžných notebooků, kde je servis často komplikovaný.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 2

Modularita a příslušenství

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 3

Mezi velké přednosti patří i velká modularita, která umožňuje snadno měnit parametry notebooku i v průběhu jeho vlastnictví. V době, kdy většinu běžných notebooků je potřeba složitě rozebrat, už i kvůli baterii, je TOUGHBOOK FZ-55 vybaven hned dvěma pozicemi pro pohotové vložení a vyjmutí modulu baterie, stačí jen povolit mechanickou posuvnou pojistku a baterii vyjmout. Díky dvěma pozicím pro baterie lze nejen prodloužit základní výdrž, ale zároveň ji natahovat teoreticky do nekonečna, dalšími bateriemi v záloze, a to bez nutnosti notebook vypínat.

Bateriemi to ale teprve začíná, na výběr je mnoho dalších modulů jako jsou čtečky otisků prstů nebo SmartCard, kontaktní i bezkontaktní, optické mechaniky DVD i BluRay, další přídavné SSD nebo dokonce i přídavná dedikovaná grafická karta. To vše lze vyměnit pouhým „vycvaknutím a zacvaknutím“.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 4

Modulárně vyměnitelné je dokonce i SSD. Bez nutnosti použít šroubovák (jde vyjmout pouhým posunutím mechanické pojistky, před tím je lepší notebook odpojit od elektrické sítě a vyjmout všechny baterie) lze okamžitě vložit jiný modul s jiným SSD. Pro výměnu samotného SSD (v rámci stávajícího modulu), lze SSD z modulu odšroubovat (5 šroubků), připojit jiné SSD a opět zacvaknout do notebooku. Speciální modul pro SSD má i pasivní chladič v podobě tenkého plíšku pasujícího přesně na M.2 2280 standard.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 5

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 6

Na zadní straně notebooku je ještě jeden prostor pro speciální modul, který už je třeba šroubovat (4 šroubky, při vypnutém notebooku) a který nabízí 4 různé varianty dalších komunikačních rozhraní s fyzickým konektorem, včetně těch, která jsou už u běžných notebooků jen stěží k nalezení, ale právě terénní pracovníci je mohou často potřebovat. Jedná se o následující kombinace:

1) VGA (D-Sub) + opravdový sériový port (RS-232) + USB-A 3.2,

2) VGA (D-Sub) + opravdový sériový port (RS-232) + druhý RJ-45 LAN (1 Gbps),

3) VGA (D-Sub) + opravdový sériový port (RS-232) + vodě odolný tzv. Rugged Fischer USB 2.0,

4) USB-C + USB-A 3.2.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 7

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 91

To vše umožňuje nejen pozdější rozšíření notebooku, ale i pohotovou možnost úpravy výbavy notebooku podle toho, kdo zrovna notebook používá nebo k jaké činnosti je zrovna potřeba. Možnost rychlé výměny SSD bez šroubku může být vhodná např. pro případ, kdy si notebook střídá vícero pracovníků, kteří potřebují mít zcela oddělená data.

Další rozhraní jsou dostupná na stolní dokovací stanici, která nabízí 2x USB-A 2.0, 2x USB-A 3.0, RJ-45 LAN, HDMI, VGA D-sub a sériový port (RS-232). Dokovací stanici má rovněž napájecí konektor. Přiobjednat lze i speciální dokovací stanici do auta, která slouží hlavně jako držák notebooku s napájením.

Panasonic Connect Toughbook logoKromě zmíněných modulů, Panasonic nabízí i velké množství externího příslušenství od brašen a batohů, přes nabíječku pro 4 (vyjmuté) baterie najednou, až po externí antény pro mobilní datové přenosy i navigační moduly.

Praktické zkušenosti

Madlo na čele notebooku má robustní uchycení, lze jej snadno uvést do přepravní polohy i zpět do pracovní polohy. Madlo je široké a mezera mezi ním a notebookem tak velká (v přepravní poloze), že i člověk s opravdu velkou rukou nebo i v rukavici, bude schopen za madlo pohodlně notebook nést. Notebook váží lehce přes 2 kg, takže se ani moc nepronese.

Před madlem je mechanická pojistka pro otevření notebooku, kterou lze snadno uvolnit palcem jedné ruky a zároveň za ní notebook otevřít. Při otevírání je lepší druhou rukou přidržet základnu přes madlo, ale při troše cviku lze víko vyklopit i jednou rukou. Panty jsou tuhé, což se hodí zejména při práci v autě, za jízdy, notabene v terénu. Základní fyzická manipulace s notebookem je příjemná.

Klávesnice má standardní velikost a v zásadě i rozložení. Netradiční je umístění kláves Ins a Del do spodní řady, nalevo od kurzorových šipek. Líbí se nám rozdělení funkčních kláves F1 – F12 do bloků po čtyřech. Mezery mezi bloky jsou sice malé, ale vetší než mezi klávesami v bloku a to pomáhá v orientaci.

Kurzorové šipky jsou menší na šířku i na výšku než ostatní klávesy, ale jsou oddělené od bloku zbytku kláves, což usnadní jejich nahmátnutí. Plocha ostatních kláves má běžnou velikost plochy pro úhoz. Popisky kláves jsou jasně bílé na černém podkladě čili dobře čitelné v širokém rozsahu světelných podmínek. Za příplatek lze pořídit i klávesnici s podsvícením, kterému lze měnit barvy (unifikovaně pro všechny klávesy najednou).

Touchpad o velikosti 85 x 45 mm se vymyká z moderního trendu „obřích“ touchpadů u běžných notebooků, nicméně pro běžné ovládání to pohodlně stačí. U touchpadu je fajn, že má vlastní tlačítka s příjemně jemným stiskem a lehkým cvaknutím.

Otevírání krytek fyzických portů rozhraní jde ze začátku trochu ztuha, chce to trochu cviku. Lépe jdou otevřít, pokud se nejprve zatlačí shora dolů na výstupek krytky a teprve potom otevírají. Vyšší tuhost je v zájmu odolnosti proti prachu.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 8

Při mírné zátěži pracuje notebook celkem tiše, i v tiché místnosti je ventilátor slyšet jen zlehka nebo vůbec. Pracovní plocha se zlehka zahřívá v pravé části klávesnice, kde je umístěn procesor, trochu tepla je cítit i ve stejné pozici na spodku základny. Při kontinuální vysoké zátěži procesoru se ventilátor chlazení roztočí na plné obrátky, což je v tiché místnosti zřetelně slyšet a dlouhodobě to může být až nepříjemné, venku jeho projev ale pravděpodobně překonají okolní hluky. Tělo notebooku se při vysoké zátěži zahřeje o něco více, na stejných místech, ale stále jde o velmi přijatelné hodnoty na dotyk. Ve prospěch nízkých teplot na těle notebooku zcela jistě působí i jeho robustnost a především tloušťka, což hraje do karet efektivnímu chlazení i v teplejších klimatických podmínkách.

Měření baterie ukázalo výdrž přesně 11 hodin a 1 minutu, při mírné zátěži v podobě přehrávání videa přes Wi-Fi při cca 20% jasu displeje a se zapnutou funkcí „Spořič baterie“. Při vyšších výpočetních nárocích půjde výdrž samozřejmě dolů, naopak při vypnutém Wi-Fi půjde výdrž nahoru a tak dále. Faktorů ovlivňujících spotřebu je více a navíc se mohu vzájemně kombinovat. Měření bylo prováděno na konfiguraci s úspornějším procesorem (viz výše) a jedním modulem baterie (Li-ion, 68 Wh).

Závěr

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 lze dokonale vystihnout jedním slovem, flexibilní. Protože je určen převážně pro nasazení v opravdovém terénu, je především fyzicky odolný, přitom lehčí, než by se na první pohled mohlo zdát, protože jeho tělo je vyrobeno z lehkých kovů. Díky integrovanému robustnímu madlu jej lze snadno přenášet z místa na místo a pohotově použít bez nutnosti zdlouhavého vybalování z brašny. Robustnost těla je spojena i s modularitou přídavných baterií a dalších komponent včetně možnosti použití dříve běžných, ale dnes již téměř nedostupných rozhraní jako např. RS-232, které právě terénní pracovníci mohou často potřebovat. Díky všem uvedeným vlastnostem se tedy jedná o velmi flexibilní pracovní nástroj, který lze dle potřeby výrazně upravovat, klidně každý den, podle aktuálního pracovníka a nasazení.

Třešničkou na dortu je i fakt, že TOUGHBOOK FZ-55 dobře vypadá, i když zde je třeba uznat, že vkus může být různý. Ovšem na první pohled je vidět, že notebook je solidně zpracovaný, což je rovněž důležitá část designu a estetického vnímání.

Hodnocení

 

+ odolnost konstrukce

+ modularita, každodenní přizpůsobitelnost specifickým potřebám

+ nabídka rozhraní, i těch, která už běžné notebooky nemají

+ servisní „přívětivost“, maximálně snadná možnost výměny komponent, včetně konstrukčních částí

 

– tlustší a těžší než většina současných 14“ notebooků, což je převáženo flexibilitou praktického nasazení

 

Praktické nasazení v terénu

Jak se TOUGHBOOKy od Panasonicu používají v praxi jsme se mohli přesvědčit na vlastní oči. Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje (ZZS KHK) používá tyto odolné notebooky v různých variantách v každodenním provozu. Jak hodnotí používání záchranáři?

„I když jsou u zásahu postříkány krví, tak je stačí chemickou čistící kapalinou „osprchovat“ a jsou ihned připraveny k dalšímu provozu,“ řekl nám pracovník letecké záchranné služby. Dalším benefitem, který záchranáři, stejně jako my v recenzi, oceňují, je možnost výměny různých variant příslušenství.

Panasonic TOUGHBOOK FZ-55 záchranka