Herní svět nestojí stranou a vyjadřuje podporu Ukrajině

Neblahé události posledních dní na Ukrajině nezůstaly ani mimo herní svět a vývojářská studia po celém světě reagují na ruskou okupaci různorodě.

Ruská armáda vstoupila na území Ukrajiny a už více než týden se v zemi kousek od střední Evropy vede válečný konflikt, v němž Ukrajinci tvrdě bojují za svoji domovinu. Na jejich podporu se napříč odvětvími, zeměmi i etniky zvedla obrovská vlna solidarity a v ní neabsentují ani vývojářská studia. Každé reaguje trošku jinak.

Tvůrci her jako This War of Mine nebo Frostpunk, 11 Bit Studios se podařilo na pomoc Ukrajině vybrat kolem sedmi set tisíc dolarů, když přislíbili, že veškeré finance z koupě hry This War of Mine pro následující týden půjdou na konto ukrajinského Červeného kříže.

Svojí troškou do mlýna přispívají také čeští vývojáři. Bohemia Interactive vytvořilo speciální DLC balíček pro svoji proslulou vojenskou hru Arma 3, výtěžek z něj za první dva týdny prodeje i zde zamíří na charitativní účely na podporu Ukrajiny.

U českých vývojářů ještě chvíli zůstaneme. I další proslulé studio Amanita Design totiž přišlo se svým způsobem podpory a ten se podobá ostatním. I tady výdělky z prodejů z daného týdne budou převedeny na účet charitativních organizací. Konkrétně zde šlo o hry Machinarium, Chuchel a Creaks.

Opodál nezůstal stát ani SCS Software. Tvůrci Euro Truck Simulatoru hned na začátku prozradili, že již sami darovali dvacet tisicí euro na konto několika charit a další finanční podporu pro Ukrajinu přislíbili na následující dny. Kromě toho tým také hodlá podporovat všemi dostupnými způsoby své zaměstnance z Ukrajiny a nabízí jim finanční pomoc, dny volna, volnou pracovní dobu či psychyckou podporu. V neposlední řadě pak nabízí také firemní prostory pro případné dočasné ubytování.

Vývojářské studio CD Projekt Red, které stálo mimo jiné i za Zaklínačem či Cyberpunkem 2077 se rozhodlo bojkotovat Rusko. Nebude zde tak prodávat žádné hry a řadí se tímto krokem mezi další vydavatele a vývojáře, kteří učinili totéž. Mezi nimi najdeme například Activision Blizzard, Epic Games, Take-Two, Ubisoft, EA nebo Microsoft. Ukrajina také žádala Sony a Microsoft o to, aby společnosti stoply své konzolové služby v zemi. Právě Sony zatím obecně prodeje nezastavilo. Hráči v Rusku si ovšem mohou nechat zajít chuť na Gran Turismo 7. Některé ze sankcí míří také proti Bělorusku, které se s Ruskem na invazi podílí.

Zajímavou dohru měl válečný konflikt také u vývojářů Wargaming her jako World of Tanks. Studio darovalo na pomoc Ukrajinskému červenému kříži milion dolarů, ale kromě toho došlo také k propouštění v rámci společnosti. Kreativní ředitel studia Sergey Burkatovskiy totiž na sociálních sítích ventiloval své proruské názory poté, co invaze započala a společnost se s ním ani trochu nemazala a propustila ho.

Je vidět, že většina světa, včetně toho herního stojí za Ukrajinou. Jak moc to ale bude mít dopad můžeme pouze spekulovat. Je ovšem bezesporu dobé, že v dobách jako je tato se herní průmysl dokáže spojit, aby podpořil dobrou věc a alespoň trošku zmírnil utrpení lidí, kteří do války byli bez svého přičinění vtaženi.

Obrázek: screenrant.com