Exkluzivita a Playstation. Dvě slova, která k sobě patří podobně jako parmazán a těstoviny, fotbalista a kopačák či Česká soda a nekorektní humor. Jenže teď se Sony pomalu ale jistě vydává do neprobádaných vod a čím dál více her, které si mohli zahrát pouze fanoušci na konzolích Playstation se přesouvá také na počítače. A protože se tohle děje pojďme se mrknout, jak se ze striktního přístupu „Playstation Only“ stalo „vlastně to na PC časem dostanete“.
Sony se svými exkluzivitami velmi dlouho bylo naprosto nekompromisní a své věhlasné značky si hlídalo jako oko v hlavě. Jenže jak se trh hráčů na PC rozrůstá, začalo dávat čím dal větší smysl si po pár letech přivydělat i vydáním hry na počítačích. Ve spoustě případů se tak začal objevovat přístup časové exkluzivity, kterou ale Playstation neoznamuje okamžitě. Hráči se díky tomu dočkali hned několika pecek, které si původně dost možná vůbec nemuseli zahrát. V posledních letech se nejdříve do světa hráčů na PC vydaly například hry od studia Quantic Dream, které ovšem není first party studiem, a tedy šlo čistě o to, že skončila spolupráce se Sony. V tu chvíli si fanoušci konzolí od Sony zřejmě říkali něco jako „je to v pohodě, naše oblíbené tituly stejně na PC nepůjdou,“.
Pak už ale Sony odšpuntovalo plejádu titulů, které si PC hráči nyní mohou zahrát a objevovat tak značky, které jim doposud nebyly přístupné. Od Death Stranding, přes Horizon až po nově oznámené Uncharted či God of War. Playstation toto směřování k PC portům postupně naznačoval už v minulých letech a hráči na Playstationech se tak mnohdy cítí ukřivděně tak trochu neoprávněně.
Otázkou ovšem zůstává, jestli si Sony udrží alespoň přístup časové exkluzivity i do budoucna. Už nyní se totiž spekuluje o tom, že se na počítače dostane nejen čerstvě oznámené God of War, ale také jeho pokračování Ragnarok, na jehož portu se údajně už také pracuje. Pro Sony by tady ale měl být zdvižený prst. Exkluzivity jsou dlouhodobě nejsilnějším argumentem pro vlastnění Playstationu a už přesouvání těchto her na nový trh je svým způsobem hraniční krok. Pokud by couvlo ještě dále a onu „zradu“ dokonalo, mohlo by to mít nemilý dopad.
V době, kdy je nedostatek PS5 a spousta hráčů na ně ještě čeká by totiž mohla společnost sáhnout k tomuto řešení, aby si nahradila ztracené příjmy. O ty přichází právě kvůli tomu, že PS5 má zatím relativně málo hráčů a nenaplňuje poptávku. I PC tak může být cesta, jak hry lidem dodat, ale zároveň nebezpečný nástroj sebedestrukce. Pokud totiž budu čekat na PS5 a zjistím, že na svém počítači si tyto hry zahraji také, budu ještě stále na PS5 čekat? Nezruším objednávku s tím, že už PS5 nepotřebuji? Ano, hry Sony si stále lidé budou kupovat, takže je to výdělek, jenže provozovatelé klientů jako je Steam či Epic Games si z toho ukousnou svůj podíl a tento nouzový krok by se tak nemusel úplně vyplatit.
Abychom to shrnuli. Časová exkluzivita – ano. Skvělý krok jak dostat hry k dalšímu publiku a rozšířit povědomí o značkách. Chraň ale ruka páně Sony, aby se rozběhlo směrem vydávání her na PC ve stejný den jako na Playstation. Na to jsou totiž PS Fanboys hodně citlivý a mohli by na společnost zanevřít, což se sto miliony prodaných konzolí poslední generace a silnou pozicí na trhu opravdu nechcete.
Martin Havel
Obrázek: steam.com