Search
Close this search box.

Co čekat od velkých akvizic vývojářů a proč Microsoft nemá zdaleka vyhráno

Microsoft i Sony nakupují a získávají pod sebe nové vývojáře oblíbených her. Co ale od těchto kroků čekat a měli bychom se bát, že časem bude nejvíce trpět hráč, kterému by vlastně bylo jedno na čem hraje?

Microsoft za poslední dva roky dotáhl rovnou dvě obří akvizice. Získal Bethesdu a nedávno také Activision Blizzard, který se zmítal v problémech především kvůli špatným pracovním podmínkám, sexuálnímu obtěžování a celkově ne zrovna moderní pracovní kultuře. I tak za něj Microsoft chce vysázet na dřevo téměř sedmdesát miliard dolarů a pro to už musí mít opravdu dobrý důvod. Xbox momentálně šlape Sony na paty především prostřednictvím Game Passu. Tato výhoda ale už brzy může být fuč, protože Sony údajně chystá konkurenční službu Spartacus (podle posledních informací též pod názvem Infinite).

Misky vah by tedy opět mohly převažovat exkluzivity a z jejich hlediska má dlouhodobě navrch Sony. Xbox ale získal silné značky a největší otázkou je, co s nimi hodlá udělat. U některých titulů je již jasné, že se majitelé Playstationu nedočkají, nebo si při nejmenším budou muset nějaký ten pátek po vydání počkat. Pro příklad můžeme uvést například velmi očekávaný sci-fi RPG titul Starfield. Naopak třeba takové Call of Duty pod hlavičkou Activisionu ještě slibuje alespoň 3 díly na Playstationu. Co si z toho tedy odnést?

V první řadě to, že Activision a jeho tituly nejspíše ještě nějakou dobu budeme na Playstationu vídat. Největší otazník se vznáší nad tituly a sériemi, které nevycházejí pravidelně a tedy se automaticky nepočítalo s jejich dalšími díly. Microsoft se svojí akvizicí získal například práva na Crashe Bandicoota, jehož absence na Playstationu by byla takřka hrdelním hříchem. Právě na této platformě si totiž získal největší slávu. A přesto to tak dost možná bude. Zůstane však otázka, jak něco takového hráči přijmou. Zda se budou na Microsoft dívat skrze prsty jako na padoucha, který jim sebral hračku, nebo přeběhnou na druhý břeh za hrami, které měli v dřívějšku spojené se Sony.

Hlavně bude záležet na Microsoftu. Ten má v ruce nyní obrovskou zbraň, kterou ale nebude snadné ovládat. Bethesda? Jakž takž, tam jsou karty rozdané. Ale Activision Blizzard? Tam to žádný med nebude. Vydavatel, který má ve svém portfoliu řadu nesmírně oblíbených herních značek a mnohé z nich v poslední době zažívají úpadek, jehož zabrždění bude klíček k úspěchu. Od Microsoftu by bylo pošetilé, kdyby se ke tomu postavil tak, že když koupil všechny tyto velké značky má vyhráno. A přesto to tak mnozí vidí a už čekají na reakce Sony a pošklebují se. Jenže tahle sekera je dvousečná a pokud s ní Microsoft máchne nešikovně, může si pod sebou podřezat větev.

Microsoft může být pro Blizzard záchranou. Může vnést nový pohled na věci, které již možná trochu zkostnatělý systém, kdy tvůrci usnuli na vavřínech, pomalu ale jistě nahlodával a posílal vstříc zapomnění. Pokud se ale tato záchranná akce nepodaří, může si Microsoft na sebe uplést bič v podobě zaříznutí jedněch z nejpopulárnějších herních značek a tím proti sobě obrátit rozsáhlé komunity. Co tím chci říct je, že bychom neměli považovat vše za rozhodnuté, jenom protože Microsoft dal téměř 70 miliard za herního giganta. Měli bychom počkat až na reálné výsledky případné spolupráce, kterých se dočkáme až za dlouhé roky. Do té doby jenom těžko dělat závěry o tom, jak dobrý tento meganákup byl. Při nejmenším časová exkluzivita her Bethesdy a Activision Blizzard je však z většiny pravděpodobně nevyhnutelná.

Obrázek: pcgamer.com